Anhyfloors

Jaki beton wybrać pod ogrzewanie podłogowe ?

Spis treści

Ogrzewanie podłogowe staje się standardem w coraz większej liczbie domów. Dzięki jego zastosowaniu nie tylko można obyć się bez grzejników wiszących na ścianach, lecz także — a może przede wszystkim — ciepło w domu odczuwa się od razu tam, gdzie przy standardowym ogrzewaniu może go nieco brakować, czyli na stopach. Aby jednak tego rodzaju instalacja spełniała swoje zadanie, musi znaleźć się wewnątrz prawidłowo wykonanej podłogi. Chociaż duża popularnością cieszą się zwłaszcza wylewki anhydrytowe, to wiele osób decyduje się na posadzki betonowe.

Czym się różni wylewka anhydrytowa od betonowej?

Na pierwszy rzut oka posadzki anhydrytowe wydają się znacznie lepszym wyborem na ogrzewanie podłogowe niż betonowe. Odznaczają się bowiem kilkoma istotnymi zaletami niedostępnymi w przypadku cementu. Wylewki anhydrytowe:

  • szybciej się nagrzewają,
  • są łatwe w wykonaniu,
  • mają własności samopoziomujące,
  • wysychają już po około 48 godzinach.

Zdaje się więc, że beton na ogrzewanie podłogowe nie jest optymalnym materiałem, który można zastosować. Ma on jednak przewagę nad anhydrytem, która dla wielu okazuje się niezwykle istotna. Wylewki betonowe są bowiem znacznie bardziej wytrzymałe, nie tylko wobec niszczących działań mechanicznych, lecz także duże obciążenia, jak również odporne na przykład na wpływ środków chemicznych. Ponadto, nierzadko są tańsze niż wykonanie posadzki anhydrytowej.

Betonowa wylewka na ogrzewanie podłogowe

Z racji tego, że właściwe ułożenie posadzki betonowej jest trudniejsze i wymaga większej uwagi niż przy tej anhydrytowej, konieczne jest powierzenie jej wykonania profesjonalnej firmie budowlanej. Pierwszą kwestią, nad którą należy się pochylić, jest skład betonu, z którego wykonana będzie podłoga. Za podstawowe proporcje cementu do piasku przyjmuje się 1:3, a podczas wyrabiania trzeba stopniowo dolewać wody aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Często nieodłącznym elementem produkcji jastrychu jest użycie specjalnego dodatku uplastyczniającego, który ograniczy powstawanie porowatości w betonie. Te zaś mogłyby przyczynić się do znaczącego obniżenia właściwości cieplnych posadzki oraz jej wytrzymałości.

Kolejnym ważnym krokiem przy wylewaniu podłogi betonowej jest jej zabezpieczenie specjalnym zbrojeniem. Zazwyczaj jest ono wykonane ze stali i ma działanie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć w powierzchni wylewki podczas jej wysychania. To ostatnie zaś może trwać około trzech tygodni. Po wylaniu posadzki należy ją wyrównać za pomocą łaty murarskiej lub listwy.

Grubość wylewki

Istotnym etapem wykonywania wylewki na ogrzewanie podłogowe jest dostosowanie jej grubości. W przeciwieństwie do anhydrytowej, posadzka betonowa powinna być grubsza, tak aby ciepło odpowiednio rozkładało się na powierzchni. Dodatkowo mieszanka cementu i piasku musi dokładnie pokrywać całą instalację grzewczą. Ogólna grubość warstwy wylewki betonowej na ogrzewanie podłogowe powinna wynosić około 6,5 centymetra. Jest to odpowiednia wartość, by posadzka zachowała wszystkie swoje właściwości niezbędne do spełniania swoich zadań.

Chociaż podłogi anhydrytowe cieszą się szczególną popularnością ze względu na wygodę ich wykonywania, szybkość schnięcia i inne zalety, to klienci nierzadko wciąż decydują się na posadzki betonowe. Ich główną zaletą jest bardzo duża wytrzymałość przydatna w różnych typach projektów budowlanych, ale żeby mogła zaistnieć, jej stworzeniem musi zająć się profesjonalna firma. Jej pracownicy dobiorą odpowiednie proporcje do wykonania betonu i zadbają, by wylewka została wykonana prawidłowo.