Jak zrobić wylewkę na styropian?

Jak zrobić wylewkę na styropian?

Styropian jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej używanych materiałów budowlanych. Dzieje się tak za sprawą jego doskonałych właściwości izolacyjnych. Tworzywo to znajduje zastosowanie również przy wykonywaniu podłóg i umieszcza się je na fundamentach przed wylaniem posadzki. W jaki sposób powinno się zatem prawidłowo zrobić wylewkę podłogową na styropianie?

Jaką rolę pełni styropian przy wykonywaniu podłogi?

Płyty styropianowe mają szerokie zastosowanie na placu budowy. Mogą znaleźć się zarówno w ścianach, dachach, jak i podłogach. Niezależnie od tego, gdzie zostaną umieszczone, zwykle pełnią podobną funkcję — utrzymują temperaturę wewnątrz budynku, a niekiedy ograniczają także przedostawanie się dźwięków. Podczas wykonywania posadzek w budynku często wykorzystuje się obydwa zastosowania. Warto zaznaczyć, że izolacja akustyczna dotyczy zwłaszcza podłóg na piętrach, które pełnią jednocześnie funkcję stropu dla pomieszczeń znajdujących się poniżej.

styropian faktura 1

Nie są to jednak jedyne zalety styropianu przy tworzeniu posadzek. W warstwie tworzywa sztucznego, które układa się na fundamentach, można bowiem ukryć przewody instalacyjne, coraz częściej umieszczanie właśnie w podłodze, jak na przykład:

  • przewody elektryczne,
  • instalacje wodne,
  • ogrzewanie podłogowe.

To zaś pozwala na wykonanie cieńszej posadzki i zaoszczędzenie materiałów. Grubość wylewki podłogowej powinna być większa jedynie w przypadku instalacji grzewczej, aby gromadziła ciepło — w pozostałych przypadkach wystarczy od około 3 do 5 centymetrów.

Jak ułożyć styropian przed wylewką?

Płyty styropianowe należy układać bardzo blisko siebie, dociśnięte, tak aby nie było pomiędzy nimi przerw. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie powstaną luki, które negatywnie wpłyną na właściwości izolacyjne tworzywa, zarówno termiczne, jak i akustyczne. Z tego samego powodu — jako że zazwyczaj wykłada się co najmniej dwie warstwy styropianu — na kolejnych poziomach krawędzie płyt nie powinny znajdować się jedna nad drugą.

Wspomniano wcześniej o możliwości ukrycia wewnątrz warstwy polistyrenu instalacji elektrycznej bądź grzewczej. W przypadku tej drugiej istotne okazuje się, by przewody usytuować na drugim poziomie styropianu — wówczas ogrzewanie będzie wydostawało się w kierunku mieszkania, a nie fundamentów. Dobrym pomysłem będzie również zakrycie ukończonej warstwy styropianowej folią budowlaną. Dzięki temu beton nie przedostanie się do ewentualnych szczelin pomiędzy płytami, które mogą pojawić się w wyniku długotrwałej eksploatacji.

robotnicy, wylewka podłogowa

Jaki styropian pod wylewkę wybrać?

Wylewka na styropian może być zarówno betonowa, jak i anhydrytowa, samopoziomująca. Sama warstwa polistyrenowa musi jednak zostać odpowiednio dobrana, by nie ulec uszkodzeniom. Wykonując taką posadzkę, trzeba dostosować rodzaj tworzywa do przeznaczenia. W przypadku podłogi konieczny jest styropian przeznaczony właśnie do tego celu — zbyt lekkie tworzywo może bowiem nie wytrzymać długotrwałego nacisku. Obciążenie jest czynnikiem, którego przy dokonywaniu wyboru absolutnie nie wolno zlekceważyć. Najlepiej skonsultować się z fachowcem lub zlecić wykonanie całej wylewki profesjonalnej firmie, która prawidłowo dobierze właściwy rodzaj styropianu.

Warstwa polistyrenowa jest nieodłącznym materiałem podczas wykonywania wylewki podłogowej. Odznacza się ona właściwościami izolacyjnymi, a przy tym pozwala na skuteczne ukrycie instalacji i zmniejszenie grubości posadzki. Ważne, by styropian został wyłożony na fundamentach w odpowiedni sposób, najlepiej przez specjalistę. Od tego zależy bowiem nie tylko temperatura i wytłumienie dźwięków. Nieprawidłowo wykonana warstwa tworzywa sztucznego może bowiem doprowadzić do powstania nierówności, pęknięć i gromadzenia się wilgoci, a tym samym zniszczenia podłogi.