Gk Budownictwo

Jak zrobić wylewkę na styropian?

Spis treści

Styropian jest jednym z najbardziej podstawowych i najczęściej używanych materiałów budowlanych. Dzieje się tak za sprawą jego doskonałych właściwości izolacyjnych. Tworzywo to znajduje zastosowanie również przy wykonywaniu podłóg i umieszcza się je na fundamentach przed wylaniem posadzki. W jaki sposób powinno się zatem prawidłowo zrobić wylewkę podłogową na styropianie?

Jaką rolę pełni styropian przy wykonywaniu podłogi?

Płyty styropianowe mają szerokie zastosowanie na placu budowy. Mogą znaleźć się zarówno w ścianach, dachach, jak i podłogach. Niezależnie od tego, gdzie zostaną umieszczone, zwykle pełnią podobną funkcję — utrzymują temperaturę wewnątrz budynku, a niekiedy ograniczają także przedostawanie się dźwięków. Podczas wykonywania posadzek w budynku często wykorzystuje się obydwa zastosowania. Warto zaznaczyć, że izolacja akustyczna dotyczy zwłaszcza podłóg na piętrach, które pełnią jednocześnie funkcję stropu dla pomieszczeń znajdujących się poniżej.

Nie są to jednak jedyne zalety styropianu przy tworzeniu posadzek. W warstwie tworzywa sztucznego, które układa się na fundamentach, można bowiem ukryć przewody instalacyjne, coraz częściej umieszczanie właśnie w podłodze, jak na przykład:

  • przewody elektryczne,
  • instalacje wodne,
  • ogrzewanie podłogowe.

To zaś pozwala na wykonanie cieńszej posadzki i zaoszczędzenie materiałów. Grubość wylewki podłogowej powinna być większa jedynie w przypadku instalacji grzewczej, aby gromadziła ciepło — w pozostałych przypadkach wystarczy od około 3 do 5 centymetrów.

Jak ułożyć styropian przed wylewką?

Płyty styropianowe należy układać bardzo blisko siebie, dociśnięte, tak aby nie było pomiędzy nimi przerw. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w przeciwnym razie powstaną luki, które negatywnie wpłyną na właściwości izolacyjne tworzywa, zarówno termiczne, jak i akustyczne. Z tego samego powodu — jako że zazwyczaj wykłada się co najmniej dwie warstwy styropianu — na kolejnych poziomach krawędzie płyt nie powinny znajdować się jedna nad drugą.

Wspomniano wcześniej o możliwości ukrycia wewnątrz warstwy polistyrenu instalacji elektrycznej bądź grzewczej. W przypadku tej drugiej istotne okazuje się, by przewody usytuować na drugim poziomie styropianu — wówczas ogrzewanie będzie wydostawało się w kierunku mieszkania, a nie fundamentów. Dobrym pomysłem będzie również zakrycie ukończonej warstwy styropianowej folią budowlaną. Dzięki temu beton nie przedostanie się do ewentualnych szczelin pomiędzy płytami, które mogą pojawić się w wyniku długotrwałej eksploatacji.

Jaki styropian pod wylewkę wybrać?

Wylewka na styropian może być zarówno betonowa, jak i anhydrytowa, samopoziomująca. Sama warstwa polistyrenowa musi jednak zostać odpowiednio dobrana, by nie ulec uszkodzeniom. Wykonując taką posadzkę, trzeba dostosować rodzaj tworzywa do przeznaczenia. W przypadku podłogi konieczny jest styropian przeznaczony właśnie do tego celu — zbyt lekkie tworzywo może bowiem nie wytrzymać długotrwałego nacisku. Obciążenie jest czynnikiem, którego przy dokonywaniu wyboru absolutnie nie wolno zlekceważyć. Najlepiej skonsultować się z fachowcem lub zlecić wykonanie całej wylewki profesjonalnej firmie, która prawidłowo dobierze właściwy rodzaj styropianu.

Warstwa polistyrenowa jest nieodłącznym materiałem podczas wykonywania wylewki podłogowej. Odznacza się ona właściwościami izolacyjnymi, a przy tym pozwala na skuteczne ukrycie instalacji i zmniejszenie grubości posadzki. Ważne, by styropian został wyłożony na fundamentach w odpowiedni sposób, najlepiej przez specjalistę. Od tego zależy bowiem nie tylko temperatura i wytłumienie dźwięków. Nieprawidłowo wykonana warstwa tworzywa sztucznego może bowiem doprowadzić do powstania nierówności, pęknięć i gromadzenia się wilgoci, a tym samym zniszczenia podłogi.